piątek, 2 stycznia 2015

Tym Razem Kielce

"Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie"
Stanisław Jachowicz

Mieszkam w Kielcach od urodzenia, czyli blisko ponad 30 lat... i dopiero teraz odkrywam moje miasto rodzinne.
A to wszystko dzięki tymrazem.plJakub Juszyński właściel tegoż to bloga w wolnych chwilach postanawia podzielić się swoją wiedzą, na temat cudownego miasta Kielce, organizujac cykliczne spacery.
Udało mi się uczestniczyć w X spacerze po moim rodzinnym mieście. I muszę powiedzieć, że czułam się we własnym rodzinnym mieście jak turysta :)

A teraz słów kilka na temat Kielc, o któych wcześniej nie wiedziałam i szczerze przyznam nie interesowałam się jakoś szczególnie. Teraz żałuję, ale myślę, że będę sukcesywnie to nadrabiać :)


Spacer rozpoczął się spod prakingu przy kościele św. Wojciecha - najstarszy w Kielcach.
Przy bramie znajdują się fragmenty średniowiecznej chałupy, wchodzącej w skład osady przedlokacyjnej, otaczającej kościół świętego Wojciecha.

źródło: http://www.tymrazem.pl/

W mur ogrodzenia kościoła jest wtopiona tzw. Latarnie Umarłych - pozostałość po starym cmentarzu. Kamienna kolumna z wykutą w piaskowcu figurą Chrystusa Frasobliwego została zwieńczona krzyżem i wzniesiona w 1732 roku.

źródło: www.polskaniezwykla.pl

Kolejnym ciekawy miejscem był Rynek, na którym do 2008 roku znajdowała się fontanna.
W przeszłości był to po prostu zbiornik przeciwpożarowy.

źródło: www.pasazerka-postcrossing.blogspot.com


Następnie dotarliśmy do tablicy wzorów i miar, która znajduje się naprzeciw dzwonnicy na północnej ścianie Katedry. Element ten pełnił rolę elementarza i wzorca miar długości. Przedstawia on między innymi polskie jednostki długości, ciężaru i powierzchni. Co ciekawe podstawowym wzorcem miary długości był Łokieć Koronny (59.553 cm). Wyryte zostały w nim również wzorce stopy paryskiej i angielskiej oraz litery alfabetu.

źródło: www.pttkkielce.pl

A teraz idziemy do Parku Miejskiego i nawet udało mi się załapać na fotkę :)

źródło: http://www.tymrazem.pl

Park miejski im. Stanisława Staszica to jeden z najstarszych parków w Polsce, leżący w centrum miasta. Na terenie parku znajduje się kilka pomników: figura św. Jana Nepomucena z XVIII wieku (patron tonących oraz orędownik podczas powodzi), pomnik Stanisława Staszica z 1906 roku, pomnik Stefana Żeromskiego z 1953 roku, a także rzeźba „Przysięga miłości” z 1973 roku umiejscowiona tuż przy uchodzącym do stawu źródle Biruty.

Figura św.Jana Nepomucena
źródło: www.polskaniezwykla.pl

Pomnik Staszica
źródło: www.ewelinaczekaj.blogspot.com

Pomnik Stefana Żeromskiego
źródło: www.ewelinaczekaj.blogspot.com

Z ciekawostek, które utkwiły mi najbardziej w pamięci to Kręgielnia, która mieściła się przed muszlą koncertową już w 1873r oraz  przedwojenna przystań kajakowa, którą obecnie miasto chce odbudować.

Spacer dla niektórych zakończył się przy źródełku Biruty, inni udali się do Calimero Cafe :)